TESK’ten Esnafa Yeni ‘Uyum’ Projesi

Yayın tarihi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Avrupa Birliği (AB) mali yardımı kapsamında, 8 ilde 23 bin 500 esnaf ve sanatkârın uyum yeteneğinin geliştirileceği proje başlattıklarını belirtti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, AB’nin Katılım Öncesi Mali Yardımı kapsamında, konfederasyonlarının yararlanıcısı olduğu kısa adı ADAPTESK olan “Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneğinin Arttırılması Operasyonu” doğrultusunda, 8 ilde 23 bin 500 esnaf ve sanatkârın uyum yeteneğinin geliştirileceğini ifade etti.

Palandöken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülecek ADAPTESK projesinin, Ankara’nın yanı sıra Bursa, Erzurum, Gaziantep, Manisa, Mersin, Ordu ve Şanlıurfa illerinde yürütüleceği aktardı. Proje süresinin 23 ay ve bütçesinin ise yaklaşık 7 milyon Euro olduğu vurgulayan Palandöken şunları kaydetti:

“Esnaf ve sanatkar meslek kuruluşlarının üyelerine sundukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin çeşitlendirilmesini, ihtiyaç odaklı olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Böylece 8 pilot ilimiz başta olmak üzere, esnaf ve sanatkarların kendileri ve yanlarında çalışanlara yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetlerini onların ihtiyaçlarına göre belirleyerek yeni bir model geliştireceğiz. Bu yeni modelimiz ülkemizin ekonomik gücünün önemli bölümünü oluşturan esnaf ve sanatkarlarımızın başta ekonomik krizler ve küreselleşme karşısında daha güçlü bir yapıya kavuşmalarını sağlayacak, gerek AB süreci ve gerek gelişen dünyaya uyum yeteneklerini artıracaktır.”

“Proje 23 ay süreli ve 7 milyon Euro bütçeli”

Uzman bir kadroyla çalıştıklarını belirten Palandöken, “Projemiz hem teşkilatımız, hem de üyelerimiz yönünden müjdeli bir haberdir. 23 ay sonunda hedefimiz daha iyi bir hizmet kalitesine ulaşmış eğitim ve danışmanlık merkezi modelinin oluşturulmasının yanı sıra, mesleki bilgi ve yetenek seviyelerinin arttığı 23 bin 250 esnaf ve sanatkâra ulaşmaktadır. Operasyon kapsamında 8 ilde, biri bilgisayar destekli olmak üzere 3’er eğitim sınıfı kuruldu. Ayrıca Ordu ve Şanlıurfa illerinde mutfak sektöründe, Gaziantep’te ahşap sektöründe ve Mersin’de tekstil sektöründe eğitimler verilecek” dedi.

bendevi-panaldoken