Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneğinin Arttırılması Operasyonu Açılış Toplantısı Yapıldı

Yayın tarihi

Sürdürülebilir büyüme yararına beşeri sermayeye yatırım yaparak esnaf ve sanatkârların uyum yeteneklerinin artırılması amacıyla hayata geçirilen ADAPTESK “Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneğinin Arttırılması Projesi”nin Açılış Toplantısı 29 Ocak 2016 günü Ankara Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen açılış toplantısına Türkiye’nin 7 bölgesinde yer alan 8 pilot ilden TESK’ebağlı Birlik ve Meslek Odalarının mensuplarının da aralarında bulunduğu 200’ü aşkın davetli katıldı.

ADAPTESK açılış toplantısında, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar BélaSzombati, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da birer konuşma yaparak katılımcılara hitap ettiler.

TESK Genel Başkanı BendeviPalandöken, katılımcılara teşekkür ederek başladığı açılış konuşmasında, üyelik sürecinde Avrupa Birliği’nin ülkemize verdiği destek ve katkılarla önemli kazanımlar elde ettiğimizin altını çizerek, TESK olarak daha önce Kadın Girişimciliği ile ilgili iki büyük proje yürüttüklerini, ADAPTESK Projesi ile de yine büyük bir projeye imza attıklarını belirtti.

ADAPTESK Projesi ile 23 in 250 esnaf ve sanatkata eğitim ve danışmanlık hizmeti vermeyi planladıklarını söyleyen Palandöken, “Temmuz ayında başlayan projemiz kapsamında bir yandan illerimiz ziyaret edilerek eğitim ihtiyaç analizleri yapılırken, diğer yandan da mevcut durum analizi gerçekleştirildi. 2016 Mart ayından itibaren illerimizde sektörel ve mesleki eğitimlerimiz başlayacak. 2017 yılında yine sizlerle projemizin kapanış toplantısında bir araya geleceğiz; O zaman biliyorum ki hepimiz biraz yorgunama gururlu ve mutlu olacağız” diye konuştu.

TESK Başkanı Palandöken’in ardından kürsüye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi BaşkanıÖmer Ayçiçek, yaptığı konuşmasında, kısaca IPA olarak adlandırılan “ Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında yer alan hibe nitelikli fonlar hakkında bilgi verirken, bu çerçevede yürütülen projelere de değindi.

Daha sonra söz alan Avrupa Birliği Delegasyonu Başkan Yardımcısı BélaSzombati, açılış toplantısına katılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, Avrupa Birliği’nin, esnaf ve sanatkârların eğitim ve kapasite geliştirme ihtiyaçlarını karşılamak için TESK ile birlikte çalıştığını söyledi.

Sonrasında kürsüye gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ise bu tür programlarda yerel özelliklerin ve yerel değerlerin geleneksel uygulamalardaki başarılarının öne çıkarılmasının önemli olduğunun altını çizerek “Bölgesel ve yerel başarı örnekleri alıp model haline getirebilirsek herkes için fayda sağlayacak sonuçlar elde etmiş oluruz” diye konuştu. Bakan Tüfenkçi konuşmasının devamında Bakanlığın esnaf ve sanatkârlarla ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Son olarak söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yeni işlerin ve yeni ekonomik modellerin; hayatın getirdiği, gelişimin getirdiği, standardın yükselmesinin getirdiği yeni bakışların 21. asrın en önemli süreçlerinden biri olduğunu vurguladı. Bakan Soylu, “Dünya ticaret hadlerindeki gelişmeler, Avrupa Birliği’nin attığı adımlar ve sınırların kalkması, dünyadaki ülkelerin ve milletlerin birbirine olan bakışı yepyeni bir empati medeniyetini oluşturmaktadır. Biz bugün Avrupa Birliği ile Türkiye esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonumuzla, Çalışma Bakanlığımızla, Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızla, kamu bürokrasimizle, Türkiye’nin her tarafından gelen esnaflarımızla birlikte ülkemiz adına çok önemli bir projenin açılışı için buradayız. Biz esnafımızın becerilerinin yükselmesi Ulusal İstihdam stratejimizin en önemli temel adımlarından biri olan eğitim- istihdam ilişkisinin bir proje ile kuvvetlendirilmesi; biz, şu gelişen ekonomide esnafımızın ayakta kalabilmesi için atılacak adımları hep birlikte kucaklamak için buradayız.” diye konuştu.

Verilen aranın ardından, toplantının ikinci bölümünde kürsüye gelen Nurus’ un Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Birten Gökyay, küçük bir esnaf olarak çalışma hayatına başlayan babası Nurettin Usta’dan devraldığı aldığı işletmenin büyüyüp gelişerek Türkiye’nin önde gelen işletmelerinden biri oluşunun hikayesini, bir başarı örneği olarak katılımcılarla paylaştı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali işbirliği kapsamında yürütülen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı (İKG OP) çerçevesinde hazırlanan; yararlanıcısı Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu olan ADAPTESK projesi kapsamında 23.250 esnaf ve sanatkâra yönelik eğitimler düzenlenecek. TESK’e bağlı Birlikler ve Odaların uzun vadede eğitim hizmeti verebilmeleri için gerekli zeminler geliştirilecek; sürdürülebilir eğitim ve danışmanlık modeli oluşturulacak.

ADAPTESK proje sonuçları ülke genelinde yaygınlaştırılmasıyla yeni nesil esnaf ve sanatkârın uyum yetenekleri ve rekabet güçleri arttırılarak dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi içinde yer almak hayalinin gerçekleştirilmesinde önemli bir adım daha atılacak.

Ankara, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Manisa, Mersin, Ordu ve Şanlıurfa olmak üzere 8 pilot ilde yürütülecek ve 23 ay sürecek olan proje çerçevesinde TESK’e bağlı odalar, Birlikler ve Eğitim-Danışmanlık Merkezleri aracılığıyla farklı sektörlerdeki 23.250 esnaf ve sanatkârın ekonomik değişime yönelik uyum yetenekleri arttırılacak.

DSC_6512 DSC_6643 DSC_6650 DSC_6665 DSC_6669 DSC_6676 DSC_6678 DSC_6687 DSC_6688 DSC_6698 DSC_6700 DSC_6718 DSC_6721 DSC_6728 DSC_6732 DSC_6747 DSC_6749 DSC_6760 DSC_6767