ADAPTESK Projesinin Kapanış Töreni Yapıldı

Yayın tarihi

Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması (ADAPTES) Projesinin kapanış töreni, Türkiye’nin dört bir yerinden gelen esnaf ve sanatkârın da katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Kapanış töreni öncesinde, Gümrük ve Ticaret bakanı Bülent Tüfenkçi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Cristian Berger, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kürşat Arat ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından bir basın toplantısı düzenlendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, toplantıda yaptığı konuşmada ADAPTESK’in, daha sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi sağlamak için esnaf ve sanatkarların uyum yeteneklerinin artırılması amacıyla geliştirildiğini ifade etti. “Güçlü Esnaf Güçlü Teşkilat” sloganıyla 2023-2030 vizyonunu öne çıkaran strateji dokümanı hazırlandığını bildiren Tüfenkci, “Bu Strateji Belgesi iki temel konuyu kapsamaktadır; esnaf ve sanatkarların güncel ve acil sorunlarının çözümü, esnaf ve sanatkarların uyum kapasitesinin geliştirilmesi” diye konuştu. Esnafın ekonominin omurgası olduğuna dikkat çeken Tüfenkci, onlar için yapılan her çalışmanın önemli ve kıymetli olduğunu kaydetti.

Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, ADAPTESK Projesinin başarılı bir proje olduğuna değinerek, “23 bin esnaf ve sanatkarın eğitildiği bilgisini aldık. Bu projenin başarılı olmasının sebeplerinden birisi de esnaf sanatkarların hali hazırda üzerinde durdukları gelenek ve yüksek kabiliyetleri sayesinde oldu. Türkiye’de esnaf ve sanatkârlar Avrupa’da gerek mesleki becerileri gerek iş ahlaklarıyla iyi bilinirler. Bu projenin esas amacı esnaf ve sanatkarların uyum yeteneğinin arttırılmasıydı, küreselleşmenin sonuçlarıyla baş etmekti, uluslararası piyasalarda rekabet edebilecek güce sahip olmaktı” dedi. Berger sözlerini şöyle sürdürdü: “”İnsan kaynaklarına yatırım, bireylerin yetkinlik ve becerilerinin geliştirilmesi iş yaşamında başarının hayati unsurlarından biridir. Bu doğrultuda tüm esnaf ve sanatkârları, online eğitim portalı da dahil olmak üzere, proje kapsamında TESK tarafından verilen eğitim hizmetlerinden yararlanmaya davet ediyorum. AB, ana hedef grup esnaf ve sanatkârlar olmak üzere, Türkiye’nin insana yaptığı yatırımları desteklemeye devam edecektir.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kürşad Arat, “IPA-I sureci boyunca Türkiye, AB kaynaklarından 509 milyon Euro’luk bir kaynak kullanmış. Bizim bu İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı kapsamında yaklaşık olarak 850 proje bu IPA-I dönemi boyunca desteklenmiş. Önümüzdeki IPA-II donemi boyunca da 511 milyonluk kaynağın bu tür projelerin desteklenmesinde kullanılacağını iletmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Sözleşme Makamı olduğu, Konfederasyonumuz ve AB’nin ortaklaşa sağladığı 6,5 milyon Euro’luk bütçeyle 23 binden fazla esnaf ve sanatkarla TESK merkezi yerel teşkilatımızda görev yapan yaklaşık bin 500 yönetici, idareci ve personele eğitim imkânı sağlanmıştır. Esnaf ve sanatkarlara yönelik bir eğitim ve hizmet modeli oluşturuldu. Modelin sürdürülebilirliğinin sağlanması için de teşkilatın kurumsal kapasitesi ve kalitesi yükseltildi. 2023-2030 vizyonunu öne çıkaran strateji belgesi hazırlandı” diye konuştu. Mayıs ve haziran aylarında 7 ilde gerçekleştirilen toplantılarda projeyle pek çok esnaf ve sanatkara, teşkilat yöneticilerine ulaşıldığını söyleyen Palandöken, “Onların hayatlarına dokunmuşuz. Ne mutlu ki çalışmalarımızla onları mutlu etmişiz” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısının ardından kapanış törenine geçildi. Projede elde edilen sonuçların paylaşılmasının ve emeği geçen kişilerin sahnede taltif edilmesinin ardından tören sona erdi.