ADAPTESK uluslararası Konferansı Yapıldı

Yayın tarihi

ADAPTESK Projesi’nde sona yaklaşılırken, TESK, Ankara ve proje illerindeki bağlı kuruluşlar ve paydaş kurumların temsilcilerinin katılımıyla ADAPTESK Uluslararası Konferansı Ankara’da yapıldı.  Almanya, İtalya ve İngiltere’den gelen uzmanların katılımıyla gerçekleştirilen konferansta, iyi uygulama örnekleri tartışıldı, esnaf ve sanatkârın geleceği masaya yatırıldı.

Esnaf ve sanatkârların dünya ekonomisinin değişen koşullarına uyum sağlama kapasitelerinin arttırılması ve esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşlarının hizmet kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla Temmuz 2015’te başlatılan ADAPTESK Projesi’nde sona yaklaşılırken, projenin en önemli faaliyetlerinden biri olan Uluslararası Konferans, geniş bir katılım ve canlı tartışmalarla 6 Temmuz Perşembe günü Ankara HiltonSa otelde gerçekleştirildi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, projenin hedef illerinde yer alan esnaf ve sanatkâr odaları birlikleri başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Federasyon temsilcileri, yerel proje koordinatörleri ve paydaş kurum temsilcilerinin iştirak ettiği toplantıda esnaf ve sanatkârın geleceği, esnaf ve sanatkârı bekleyen fırsat ve zorluklar, esnaf ve sanatkârı ilgilendiren yasal ve kurumsal çerçeve, politika ve lobi faaliyetleri ile esnaf ve sanatkâra yönelik eğitim ve danışmanlık modelleri ele alındı.

Almanya’dan Thomas Jenisch, Birleşik Krallık’tan David Miller ve Peter Milford, İtalya’dan Mario Costariol, Avrupa ve dünyanın farklı yerlerinde esnaf ve sanatkârın değişen ekonomik koşullara uyum sağlamak üzere ne gibi adımlar attığı üzerine sunumlar gerçekleştirdi. Toplam 5 ayrı çalışma grubunda 80’den fazla katılımcı, söz konusu uygulamaların Türkiye bağlamında ne kadar uygulanabilir olduğu üzerine tartışmalar yürüttü ve kendi önerilerini ortaya koydu.

Grup çalışması sonuçlarının katılımcılarla paylaşılmasının ardından etkinlik sona erdi. Uluslararası Konferans çerçevesinde yerel ve yabancı  moderatörlerin desteği ile ortaya konan çıktılar, projenin en önemli çıktısı olan Strateji Belgesi’ne eklenecek.