Ankara’da Ulusal Yeterlilik (UY) ve UY Dayalı Sınav Soru Bankası Geliştirme Eğitimi

Yayın tarihi

Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneğinin Arttırılması Projesi (ADAPTESK) kapsamında esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşlarına verilen danışmanlık hizmeti kapsamında Ankara’da Ulusal Yeterlilik (UY) ve UY Dayalı Sınav Soru Bankası geliştirme eğitimi gerçekleştiriliyor. Bugün (30 Ocak) başlayan eğitim 7 gün sürecek.

28 Kasım – 7 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Ulusal Meslek Standardı (UMS) Geliştirme eğitiminin ardından, projenin 8 hedef ilinden gelen 31 katılımcıyı bu kez 7 günlük bir eğitim maratonu bekliyor.

Ulusal Yeterlilik tanımı ve Ulusal Yeterlilik Sistemi (UYS), UMS’den UY Geliştirme, UY ile sınav ve belgelendirme ilişkisi, yeterlilik belirlemede ölçme ve değerlendirmenin önemi, yeterlilik birimlerinin belirlenmesi, yeterlilik birimi ölçütlerinin teorik ve performans değerlendirme göstergeleri, UY ölçütlerinin doğrulanması gibi konuların ele alınacağı eğitim programı, deneme sınavı uygulamaları ile son bulacak.

Bu faaliyet sonucunda esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşları bünyesindeki Eğitim ve Danışmanlık Merkezlerinin (EDM) ulusal düzeyde tanınan sertifikalar vermeye yetkili kuruluşlara dönüştürülmesine katkı sağlanması hedefleniyor.