İkinci Çalışma Ziyareti Manisa’da Gerçekleştirildi

Yayın tarihi

Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneğinin Arttırılması Projesi (ADAPTESK) kapsamında projenin pilot illerinden gelen katılımcıların ilgili meslek kuruluşları bünyesindeki iyi uygulamaları yerinde gözlemlemeleri ve karşılıklı deneyim alışverişi sağlanması amacıyla yapılan ikinci çalışma ziyareti 13-14 Nisan 2017 tarihlerinde Manisa’da gerçekleştirildi.

Projenin Manisa dışında kalan 7 pilot ilinden toplam 21 katılımcıya ek olarak, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’ndan (TESK) 4 katılımcının yer aldığı program, Manisa Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği’nde (MESOB) gerçekleştirilen açılış toplantısıyla başladı. MESOB Başkanı Hasan Geriter, bu tür ziyaretlerin Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen katılımcılar için geleceğe dönük işbirliği olanakları yaratması sebebiyle sahip olduğu öneme vurgu yaptığı konuşmasında, Manisa’nın bölge ve Türkiye ekonomisindeki yerine, sanayi ve tarım alanındaki atılımlarına ve MESOB’un Manisa’da faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların ihtiyaçlarına cevap vermek üzere yürütmekte olduğu çalışmalara değindi. TESK Genel Sekreter Yardımcısı Yasemin Ertekin ve ADAPTESK Projesi Teknik Destek Ekibi’ni temsilen EDUSER Genel Müdürü Aişe Akpınar da, projenin Manisa ve ülke çapında esnaf ve sanatkârın değişen ekonomik koşullara uyum sağlaması bağlamında sahip olduğu öneme vurgu yaparak ziyarete ilişkin beklentilerini ifade ettiler.

ADAPTESK Manisa İl Koordinatörü Nazan Bektaş ise, proje kapsamında Manisa’da gerçekleştirilen eğitimler, bu süre zarfında elde edilen başarılar ve karşılaşılan zorluklar ile edinilen deneyimlerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Ziyaret heyetinin bir sonraki durağı ise, gerek Manisa gerekse bölge ekonomisinde önemli bir rol oynayan Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) oldu. Ziyaret çerçevesinde MOSB Proje ve İş Geliştirme Sorumluları Esra Yener ve Esra Kahramanlar, MOSB’un tarihçesini, mevcut çalışmalarını ve geleceğe dönük hedeflerini ortaya koydukları kısa bir sunumla katılımcıları bilgilendirdiler.

10.000.000 m2 üzerinde faaliyet gösteren 200’den fazla işletmesiyle yaklaşık 50.000 kişiye istihdam sağlayan MOSB, çoğunlukla esnaf ve sanatkârların faaliyet gösterdiği Küçük Sanayi Sitesi (KSS) ile olan yakın bağları sayesinde esnaf ve sanatkârlar için de önemli bir gelir kaynağı meydana getiriyor.

MOSB ziyaretinin ikinci bölümünde se, Vestel City ve Özel Manisa Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne (MOSTEM) ziyaretler gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en köklü firmalarından biri olan Vestel’in televizyon fabrikasına yapılan ziyaret, yerli üretimin kullanılan teknoloji, hacim ve ihracat kapasitesi bağlamında geldiği noktayı ortaya koyması bakımından özellikle ilham vericiydi.

Teknik Heyet MOSB ziyareti kapsamında ayrıca, Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri (ZEKİ) Yaşam Merkezi’ni de ziyaret edip çalışmalar hakkında bilgi aldı.

MOSTEM Müdürü Mehmet Yiğitkanlı’nın okulun faaliyetlerine ve mevcut yapısına ilişkin bilgiler verdi. 1000’e yakın burslu öğrenciyi bünyesinde barındıran ve öncelikli olarak MOSB bünyesindeki şirketlere teknik eleman yetiştirme hedefiyle faaliyet gösteren okul, mesleki eğitimin günümüz ekonomisi bağlamında sahip olduğu öneme dair bir örnek niteliği taşıyor.

Çalışma Ziyaretinin ikinci gününde ise Küçük Sanayi Sitesi ve Manisa Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne (MESOB M.T.A.L.) ziyaretler gerçekleştirildi. Teknik Heyete KSS’de Yürütülen mesleki eğitim faaliyetleri hakkında bilgi sunulmasının ardından, MESOB M.T.A.L. ziyaret edildi. Okul müdürü Ramazan Erkul ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Koç da programda hazır bulundular. Heyetle birlikte okulun atölyeleri gezildi, buralarda gerçekleştirilen uygulamaları eğitim, öğrenci profili ve öğrencilerin mezuniyet sonra iş yaşantısına nasıl hazırlandıkları ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

İki günlük ziyaret, MESOB Eğitim ortamlarının gezilmesi ve MESOB bünyesinde yürütülmekte olan eğitim ve danışmanlık faaliyetleri ile ilgili olarak katılımcılara bilgi verilmesi ve soru-cevap yoluyla iyi örnekler üzerine gerçekleştirilen istişarelerle son buldu.