İlk Çalışma Ziyaret Almanya’ya Gerçekleştirildi

Yayın tarihi

ADAPTESK Projesi kapsamındaki ilk çalışma ziyareti 14-17 Kasım 2916 tarihleri arasında Almanya’ya düzenlendi.

Çalışma ziyareti, Alman Zanaatkârlar Konfederasyonu, meslek odaları ve eğitim merkezlerinin nasıl çalıştığını görmek; iş bölümlerini anlamak,  eğitim ihtiyaçları değerlendirmesi üzerinde tartışmalar yürütülmesi ve hem genel hem de spesifik eğitimler için eğitim ihtiyaçları doğrultusunda özel program ve derslerin amacıyla gerçekleştirildi.

Çalışma ziyaretine başta TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken olmak üzere, TESK Genel Başkan Vekilli M. Burhan Aksak,  TESK Genel Başkan Vekili ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Etem Aykut Yenice, Türkiye kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak, Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Fırat, Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer,  Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu, Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Şefik Bakay, TESK AB ve Dış İlişkiler Müdür Vekili Elif Güliz Bayram ile birlikte ADAPTESK Projesi İl Koordinatörleri Bilal Bülbül (Bursa), Cüneyt Acır (Erzurum), M. İhsan Ercan (Gaziantep),  Cevdet Tekbaş (Mersin), Nazan Bektaş (Manisa), Arzu Sukes Durak ( Ordu) ve M. Murat İnci (Şanlıurfa) katıldılar.

Ziyaretin ilk günü,  Almanya Eğitim Gençlik ve Bilim Bakanlığını ziyaret eden katılımcılar, mesleki eğitimler mesleki eğitimlerin finansmanı ve potansiyel işbirliği imkânları ile ilgili görüş alışverişinde bulundular. Öğleden sonra ise Berlin Esnaf ve Sanatkârlar Odası ziyaret edilerek, mesleki eğitim için fon yaratılması ve mesleki eğitimde kamu- özel işbirliği konuları görüşüldü.

Çalışma ziyaretinin ikinci günü ise Potsdam Mesleki Eğitim Merkezi’ne yapılan ziyaret ile başladı. Burada, yerel eğitim ve danışmanlık merkezlerinin faaliyetleri,  merkezlerin sürdürülebilirlik modeli ve halkla ilişkiler çalışmaları hakkında bilgi alındı. Öğleden sonraki görüşmeler ise Mesleki Eğitim ve Kariyer Yönlendirme Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Üçüncü gün, Alman Zanaatkârlar Konfederasyonu (ZDH) ziyaret edilerek, ZDH’nin mesleki eğitim alanında yürüttüğü faaliyetler, kullandığı finansal sürdürülebilirlik modelleri ile yerel ve ulusal düzeyde mesleki eğitime dair işbirliği konuları üzerinde duruldu.  Ardından Toptan Satış Hizmetleri Birliği ziyaret edildi.

Ziyaretin dördüncü ve son gününde ise Hamburg Esnaf ve Sanatkârlar Odası Mesleki Eğitim Merkezi (ElbCampus)’e gidilerek yerel eğitim ve danışmanlık merkezlerinin faaliyetleri, halkla ilişkiler çalışmaları ve mesleki eğitime ilişkin genel finansal sürdürlebilirlik modelleri hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Çalışma ziyareti, Hamburg Senatosu Uluslararası İşbirliği Departmanı’nda yapılan görüşmeler ile sona erdi.