Üçüncü Çalışma Ziyareti Fransa’ya Yapıldı

Yayın tarihi

ADAPTESK Projesi kapsamındaki ilk uluslararası çalışma ziyaretinin geçtiğimiz kasım ayında Almanya’ya, ikincinin Mayıs ayında İtalya’ya düzenlenmesinin adından üçüncü ve son çalışma ziyareti de  Fransa’ya gerçekleştirildi.

Çalışma ziyareti heyette yer alan pilot illerdeki Eğitim ve Danışmanlık Merkezleri ve meslek kuruluşlarının çalışanları ve yöneticilerinin danışmanlık ve eğitim süreçlerinin pratik unsurları hakkında bilgi sahibi olmaları; Merkezlerde hizmetlerin nasıl sunulduğuna ilişkin örneklerinin incelenmesi, Fransa’daki meslek odaları ve eğitim merkezlerinin nasıl çalıştığını görmek; sektörel eğitimlerin yapısını ve eğitim merkezlerinin nasıl yapılandırıldığını, karar alma süreçlerini, esnaf ve sanatkarlar ile iletişimlerindeki odak noktaları incelemek ve iyi uygulama örnekleri hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla yapıldı.

13-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaretin ilk günüde, Paris’te Zanaatkârlar Odası ve Çıraklık Eğitim Merkezi’ne gidildi. Burada eğitim merkezini ve atölyeleri gezen heyet, Zanaatkarlar Odası tarafından verilen hizmetler ve merkezin işleyişi ilgili bilgi aldı. İlk günün programı İnşaat Sanayii Eğitim Merkezi ziyareti ile devam etti.

İkinci günün programı Normandiya Zanaatkârlar Odası ve Çıraklık Eğitim Merkezi ziyareti ile başladı. Paris yakınlarındaki Coutances şehrinde yer alan merkezde, heyet, Normandiya Bölgesel Zanaatkârlar Odası ile teknik heyetin katılımıyla düzenlenen toplantıya katıldı.

Heyet, çalışma ziyaretinin üçüncü gününde otomotiv hizmetleri ile ilgili sektörel bir kuruluş olan ANFA’daki yetkililerle bir araya geldi. Burada Beceri, Eğitim ve Yeterlilik Tasarımı Birimi ile yapılan bir toplantının ardından, program öğleden sonraki APCMA (Zanaatkâr Odaları Daimî Meclisi) ziyareti ile devam etti. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan ve kendileri için hazırlanan sunumu dinleyen heyet üyeleri oradaki yetkililerle deneyim ve bilgi paylaşımında bulundular.

TESK’in Fransa’daki kardeş kuruluşu olan APCMA, ziyaretin dördüncü ve son gününde de heyetin ilk durağı oldu. Heyet üyeleri burada “Fransa’daki çıraklık sistemi nasıl çalışıyor”,” Zanaatkar Odaları hangi eğitimleri sunuyor”, “Fransa’daki dersler ve programlar nasıl geliştiriliyor”, “Eğitim merkezleri nasıl organize ediliyor” gibi soruların cevaplarını buldular.

Çalışma ziyareti, Paris Türkiye Büyükelçiliği’ne yapılan ziyaretin ardından sona erdi.