“Yöneticilerin Eğitimi” Mersin’de Başladı

Yayın tarihi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde, liderliğini Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu’nın (GIZ) üstlendiği konsorsiyum tarafından Türkiye çapında 8 pilot ilde yürütülmekte olan Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneklerinin Arttırılması Operasyonu (ADAPTESK) kapsamında düzenlenen “Yöneticilerin Eğitimi” programı projenin pilot illerinde de uygulanacak. Bu kapsamda ilk eğitim, 23 Kasım’da Mersin’de başladı. Program kapsamında Mersin Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği (MESOB) bünyesindeki 70 meslek odasının başkan ve yöneticileri ile Niğde, Adana, Karaman, Kahramanmaraş, Konya, Antalya ve Osmaniye Esnaf Ve Sanatkâr Odaları Birliklerinden başkan ve yönetici düzeyinde 28 temsilci eğitim görecek.

Meslek odaları temsilcilerinin yoğun ilgisiyle başlayan eğitimin açılış konuşmasını yapan MESOB Başkanı Talat Dinçer; 8 ilde yürütülmekte olan ADAPTESK projesinin Mersin ayağında, tekstil ana başlığının yanı sıra birlik üyesi odalardan gelen talepler doğrultusunda esnaf ve sanatkârların ticari faaliyetlerine de katkıda bulunmaya yönelik kişisel gelişim, liderlik, yönetim becerileri, girişimcilik gibi pek çok farklı alanda eğitimler verildiğini belirtti. Dinçer, Temmuz 2016’da başlanan eğitimlerle şimdiye kadar bin 600 esnaf ve sanatkârın eğitimden faydalandığını belirterek, Birlik bünyesindeki tüm odaların eğitime yönelik yoğun taleplerinin karşılanacağını dile getirdi.

ADAPTESK Projesi kapsamında Türkiye genelinde 8 pilot ilde toplam 23.250 esnaf ve sanatkâr eğitim alacak. Yalnızca Mersin’de yaklaşık 5.000 esnaf ve sanatkârın eğitim görmesi planlanıyor.

Yöneticilerin Eğitimi programının ilk günü, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Erhan Eroğlu’nun “Temel İletişim Becerileri” konusundaki eğitimiyle başladı. Gün boyunca Prof. Eroğlu’nun eğitmenliğinde “Esnaf ve Sanatkâr Yöneticileri için Liderlik Özellikleri” ve “Esnaf ve Sanatkâr Yöneticileri için İyi Yönetim Becerileri” konularında eğitim verilecek. Programın ikinci gününde ise ADAPTESK Projesi Konsorsiyum Ortaklarından Eduser Danışmanlık A.Ş. Saha Koordinatörü İzzet Çevik tarafından yöneticilere düşen sorumluluklar, esnaf ve sanatkârların ekonomideki önemi ve esnaf ve sanatkârların proje faaliyetlerine ilişkin farkındalık ve katılımlarının artırılması amacıyla atılabilecek adımlar ele alınacak. Yöneticilerin Eğitimi, 26-27 Kasım tarihlerinde Bursa’da düzenlenecek eğitimle devam edecek.